Kablosuz bağlantılarda yaşanan kopma ve hız sorunlarının en büyük sebebi çevresel faktörlerdir. 

Modeminizin ve bilgisayarınızın konumu
Kaliteli bir kablosuz bağlantı sağlayabilmek için modeminizin müzik seti, mikrodalga, fırın, çamaşır/bulaşık makinesi, buzdolabı gibi elektronik cihazlardan uzakta konumlandırılması gerekir. Bu cihazlar sinyalinizi bloke edebilir ve bağlantınızda hız ve sorunlarına neden olabilir.

Modem ile bilgisayar arasındaki duvarların kalınlığı, çeşidi (tuğla perde beton vb.) duvarlarda bulunan ısı, ses yalıtımı vb. etkenler, evin içerisinde bulunan aynalarda sinyalin cihazınıza ulaşmasını engelleyebilir ve bu durum bağlantınızda hız ve kopma sorunlarına yol açabilir.

Bu etkileri en aza indirebilmek için modeminizin bulunacağı konumu evin merkezine yakın bir noktada belirlemeniz mesafenizi kısaltacak ve bu etkenlerden en az şekilde etkileneceksiniz.

Diğer kablosuz ağların etkisi
Kablosuz bağlantı kalitenizi etkileyecek diğer bir konu da etrafta bulunan diğer kablosuz bağlantılardır. Eğer sizin modeminiz etraftaki diğer modemlerle ortak bir kanal değerini kullanıyorsa, bağlantınız o kanalın yoğunluğundan etkilenir ve yavaşlık yaşarsınız. Hatta internet iletişiminiz yoğunluğa göre durma noktasına gelebilir.

Çözüm: Modeminizin kullanım kılavuzunu kullanarak modeminizin arayüzüne giriniz ve kablosuz bağlantı  ayarlarından kablosuz kanal ayarınızı otomatiğe aldıktan sonra modeminizi kapatıp açınız. Sorun tekrarlarsa modeminizi sadece kapatıp açmanız modemin doğru sinyal kanalına geçmesi için yeterli olacaktır.​

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İnternet, telefon veya diğer hizmetlerimiz ile ilgili aklınıza takılan tüm sorular için yan tarafda bulunan Yardım Ara paneline sorunuzu yazabilirsiniz veya 0850  602 0 222 den Müşteri Hizmetlerimizi arayarak yardım almak istediğiniz konu hakkında müşteri temsilcimiz ile irtibata geçebilirsiniz.